menu
Xiaomi elektrikli araç yarışına 10 milyar dolar yatırım yapacak
Çinli telefon üreticisi Xiaomi, on yılda 10 milyar dolar yatırımla elektrikli araçlara giriyor.

Çinli teknoloji devinin amacı Salı günü "kaliteli akıllı elektrikli araçlar sunmak" olduğunu söyledi.

Veri firması Canalys'e göre Xiaomi, Apple ve Samsung'un ardından dünyanın üçüncü büyük akıllı telefon üreticisi.

Şirket, rakipleri Apple ve Huawei'yi de içeren, son derece rekabetçi bir elektrikli otomobil pazarına girecek.

 

Xiaomi, şirketin CEO'su Lei Jun'un yeni girişimi yönetmesiyle, yaklaşık 1.5 milyar dolarlık ilk yatırımla tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş kuracak.

Bir açıklamada, "Karar, tüm ortaklarımız arasında sayısız müzakere turundan sonra alındı ​​ve bu, hayatımın son büyük girişimcilik projesi olacak" dedi.

Şimdiye kadar şirket, bütçe modelleri mi üreteceği veya pazarın en üstünü hedefleyip hedeflemeyeceği konusunda herhangi bir bilgi vermedi.

Çin'de şimdiden dünyanın önde gelen elektrikli otomobil pazarından pay almak için mücadele eden yüzlerce şirket var.

Çin'de planlanan veya mevcut modeller, perakende satış fiyatı 4.500 $ olan küçük Hong Guang Mini EV'den Çin'in en büyük otomobil üreticisi Geely'nin sahibi olduğu yeni üst düzey elektrikli marka Zeekr'e kadar uzanıyor.

Yabancı üreticiler de Çinli tüketiciler için EV'ler (Elektrikli Otomobiller) üretmek istiyor.

Tesla, Model Y'yi Şanghay'daki fabrikasından Çin'e teslim ediyor, Ford ise Mustang'in elektrikli versiyonunu orada üretmeyi planlıyor.

Ortaklık için...

Diğer Çinli teknoloji şirketleri de otomobil üretme veya yeni sürüş teknolojileri üretmek için mevcut otomobil üreticileriyle ortak olma niyetlerinin sinyallerini verdi.

Arama motoru devi Baidu, Ocak ayında elektrikli otomobil işine de başlayacağını duyurdu.

Çin'in e-ticaret devi Alibaba, SAIC ile bir EV ortak girişimi kurarken, araç çağırma uygulaması Didi Chuxing, hizmetleri için özel olarak tasarlanmış elektrikli araçlar yapmak için otomobil üreticisi BYD ile ortaklık kurdu.

Veri sağlayıcı S&P Global Platts, "yeni enerji araçlarının" 2025 yılına kadar Çin'deki toplam yeni otomobil satışlarının %20'sini oluşturacağını tahmin ediyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları